Užitočné rady pre užívateľov prenajatých karavanov
Jazda s obytným vozidlom
Obytné vozidlo nie je závodné auto. Pohybujete sa pomerne veľkým vozidlom s veľkou hmotnosťou a toho si vždy treba byť vedomý. Pri jazde je zakázané pohybovať sa po obytnom vozidle.
- V mestách: dávajte pozor na nízko visiace balkóny a strechy, ako aj dopravné značky a iné cedule, ktoré zasahujú do jazdnej dráhy. V úzkych uliciach treba dávať pozor na to, že zadná časť vozidla sa vychyľuje a môže poškodiť zaparkované vozidlá.
- Pri odbočovaní: dávajte pozor na to, že zadná časť karavanu sa vychyľuje.
- Stúpania/klesania: Pohybujete vozidlom s maximálnou hmotnosťou asi 3,5 tony. Ak stúpate, uvedomte si, že zrýchlenie nie je porovnateľné s osobným automobilom. Pri jazde z kopca odporúčame zaradiť nižší rýchlostný stupeň a využívať brzdenie motorom. Je to bezpečnejšie a aj šetrnejšie k brzdám.
- Zákruty: vysoká poloha ťažiska prenajatých karavanov je spôsobená konštrukciou vozidla. Z tohto dôvodu treba prispôsobiť jazdu aktuálnej situácii. Je vhodné rovnomerne rozložiť náklad do spodnej časti karavanu.
- Brzdy: jazdite predvídavo a s dostatočným odstupom od pred vami idúcich vozidiel. Prudké brzdenie môže byť, vzhľadom na rozmery a váhu karavanu, nebezpečné. Pri klesaní odporúčame zaradiť nižší prevodový stupeň a využívať brzdenie motorom.
Jazda s obytným prívesom
Pri jazde s obytným prívesom je veľmi dôležité, akú hmotnosť bude mať osobný automobil a akú príves. Dôležitú rolu však zohráva rozloženie nákladu prívesu vzhľadom k náprave. Hmotnosť automobilu musí byť vždy podstatne väčšia ako hmotnosť prívesu. Väčšie zaťaženie prívesu by malo byť pred nápravou. Pokiaľ by ste viac zaťažili časť za nápravou, súprava by mala tendencie nadvihnúť zadnú nápravu vozidla.
Pri pripájaní prívesu k automobilu si dajte pozor na to, aby pripojenie bolo tuhé, pevné a bez akejkoľvek vôle v spojení. Aj menšia vôľa môže spôsobiť rozkmitanie prívesu.
- Dodržujte rýchlosť: pri jazde s obytným prívesom dodržujte maximálnu rýchlosť, na ktorú je obytný príves obmedzený. Pripravte sa na to, že vaše cesty s obytným prívesom budú pomalšie, ako keby ste išli len osobným automobilom.
- Jazda z kopca a do zákrut: obzvlášť opatrný buďte pri jazde z kopca a v zákrutách. Pri jazde z kopca zaraďte nižší prevod a využite možnosť brzdenia motorom. Do zákrut vchádzajte pomaly. Pri prehnanom brzdení v zákrute môže príves vytláčať zadnú časť automobilu zo zákruty.
- V obytnom prívese je zakázané zdržiavať sa počas jazdy. Cestovať musíte vo Vašom aute.
- Nenechajte v prívese nezaistené predmety, ktoré by sa mohli pohybovať, zamknite chladničku, dvere, skrinky, zásuvky.
- Po pripojení nezabudnite osobného vozidla k prívesu vytiahnuť pomocné koliesko a odistiť ručnú brzdu na oji prívesu
- Pred jazdou zavrite všetky okná vrátane strešných
Všetky naše obytné prívesy obsahujú AL-KO ATC TrailerControl stabilizačný systém. Systém zabezpečuje stabilitu prívesu pri predbiehaní a zaradení sa do jazdného pruhu. Funguje podobne ako ESP v aute, tým že trvalo monitoruje jazdné správanie prívesu a jemne ho spomaľuje pred vznikom kritickej situácie.
Rozmery karavanov
Pri prejazde cez mosty, podjazdy a tunely a pri prejazdoch s obmedzeniami hmotnosti, výšky alebo šírky treba dávať pozor, aby uvedené rozmery neboli prekročené. Taktiež dávajte pozor na hmotnostné obmedzenia na cestách. Je preto nutné oboznámiť sa s rozmermi prenajatého vozidla.
Správanie sa s požičanými karavanmi na parkoviskách
Jedna z výhod jazdy s karavanom je nezávislé parkovanie. Avšak, v niektorých krajinách sa môžete dostať na miesta, kde je parkovanie s karavanmi zakázané. Ak si plánujete dovolenku s myšlienkou parkovať zadarmo, mali by ste sa pred začatím cesty informovať, aké sú pravidlá parkovania v danej krajine. Všeobecne však odporúčame parkovať na miestach na to určených. Drvivá väčšina európskych krajín má vybudovanú kvalitnú sieť kempov a vyhradených parkovísk pre obytné vozidlá a prívesy.
Odstránenie odpadovej vody a vyprázdnenie chemickej toalety karavanov
Odstránenie odpadovej vody, a vyprázdnenie chemickej toalety sa smie vykonať len na miestach k tomu určených. Na týchto miestach sa dá natankovať i čistá voda.
Markíza
Markíza je relatívne ľahká konštrukcia s veľkou plochou. Je preto nutné zabezpečiť, aby nebola nadvihnutá vetrom a poškodená. Všeobecne treba zaistiť markízu upínacím pásom. Pri dlhšom opustení vozidla, pri búrke alebo vetre treba markízu zrolovať.
Zaraďovanie sa
Pri zaraďovaní sa alebo cúvaní treba dávať pozor na určenie a zabezpečenie bezpečného miesta. Kvôli konštrukcii a veľkosti prenajatého karavanu je možný len obmedzený výhľad dozadu a na stranu.
- Alkovňa vyčnieva, preto môže byť ľahko poškodené vozidlo stromami, výbežkami múrov a podobne
- Pri cúvaní musí stáť vždy jedna osoba, ako navádzač, za vozidlom a mať očný kontakt s vodičom
Kempovanie
- Po odpojení od osobného automobilu do karavanu nevstupujte pokiaľ nie je stabilizovaný (mohol by sa prevrátiť a poškodiť)
- Pri manipulácií s prívesom (bez vozidla) by mala byť osoba vpredu i vzadu
- Karavan vyrovnajte predným kolieskom do roviny
- V rohoch karavanu vysuňte kľukou podperné nožičky (len podoprieť – neslúžia k zdvíhaniu karavanu)
- Pod centrálny odtok odpadnej vody umiestnite mobilnú odpadnú nádrž
- Zabezpečte oje karavanu zámkom a prikryte PVC krytom.
- Pokiaľ nevyužijete celú dĺžku bubnovej predlžovacej šnúry, zvyšok kábla nechajte napríklad pod prívesom
Na jeseň/v zime pri nebezpečenstve mrazu
- Jazdiť opatrne a ohľaduplne
- Kúrenie mať stále zapnuté, aby sa predišlo zmrznutiu vodného potrubia a nádrže
- Nádoba na odpadovú vodu nie je odolná voči mrazom
Ochrana pred krádežou
Tu neexistuje 100% spoľahlivá rada.
- Vozidlo/príves treba zamykať pri každom odchode
- Treba poriadne zavrieť všetky okná, dvere a strešné okná
- Neodporúčame v interiéri nechávať cenné predmety
- V noci treba bicykle, stoly a stoličky zabezpečiť alebo odložiť
- Neodstavovať vozidlo na osamelých miestach
Dopravné značenie
Uvedomte si, že nejazdíte s osobným autom. Obytný voz/ obytný príves je značne dlhší a širší. Všímajte si značky týkajúce sa hmotnosti a rozmerov.
Diaľničné poplatky
Nájomca zodpovedá za riadne zaplatenie všetkých cestných poplatkov. V rôznych krajinách treba zaplatiť poplatky za používane diaľnic či tunelov. Toto sa vykoná kúpou diaľničnej známky alebo platbou mýta. Za priestupky voči všetkým pravidlám ručí nájomca.
Všeobecne platí nasledovné:
Neobmedzuj a nevyrušuj nikoho. Správaj sa tak ako to očakávaš od druhých!